PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Czy można samemu sprawdzić BIK, BIG, KRD i jak to zrobić?

Bank przed udzieleniem kredytu sprawdza naszą historię kredytową. Może to zrobić w kilku instytucjach, które powiedzą, czy jesteśmy wiarygodnymi klientami, czy nie. Należą do nich:
Biuro Informacji Kredytowej (BIK),
Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)
Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Kiedy pojawiają się o nas informacje w tych instytucjach? Czy sami możemy sprawdzić, czy się w nich znajdujemy?

Kalkulator najniższej raty kredytu.

Czy można samemu usunąć wpis w BIK BIG i KRD, przeczytasz tutaj.

Biuro Informacji Kredytowej

BIK to instytucja, która od 1997 roku zbiera, przetwarza i udostępnia informacje o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów. Informacje o danym kliencie są pozyskiwane właśnie od banków i SKOK-ów. W BIK znajduje się każdy, kto przynajmniej raz zaciągnął kredyt lub wziął pożyczkę w jakimś banku. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju kredyty (hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny), ale także o wykorzystanie limitów na rachunkach oszczędnościowych i kontach osobistych oraz korzystanie z kart kredytowych. Do BIK-u trafia nie tylko informacja o zaciągnięciu kredytu. Spłacając raty poszczególnych zobowiązań banki przesyłają te informacje do BIK-u, a BIK je przechowuje i udostępnia kolejnym podmiotom (bankom, SKOK). W ten sposób tworzy się nasza historia kredytowa. Na jej podstawie określane jest ryzyko kredytowe, czyli tzw. SCORING bankowy. Każda osoba może mieć bieżący wgląd do swoich informacji zgromadzonych w BIK i do swojej oceny punktowej. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba założyć konto na stronie internetowej BIK-u. Za jego pośrednictwem można zamówić raport z oceną wiarygodności kredytowej. Możemy raz na 6 miesięcy bezpłatnie zamówić raport z podstawowymi informacjami o naszej historii kredytowej (tzw. Ustawowe Informacje). Możemy również zamówić bardziej szczegółowy raport Premium, w którym oprócz informacji podstawowych otrzymamy podsumowanie ze szczegółową liczbą naszych zobowiązań oraz 12 miesięcznych raportów „Profil Kredytowy Plus” zawierających ocenę punktową, czyli scoring. Taki raport kosztuje 79 złotych rocznie.

Biuro Informacji Gospodarczej

BIG to instytucja, która gromadzi dane o nierzetelnych dłużnikach. Informacje do BIG mogą przekazywać wszystkie podmioty, które mają z BIG podpisaną odpowiednią umowę (zarówno firmy, jak i osoby prywatne). Aby trafić do rejestru BIG muszą być spełnione dwa warunki: wysokość niezapłaconej należności i długość opóźnienia w jej spłacie. W przypadku osób fizycznych jest to min. 200 złotych niezapłacone przez 60 dni. Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa, to zaległość musi być min. 500 złotych i opóźnienie w spłacie wynosić 60 dni. Każdy kto chce podjąć współpracę z jakimś przedsiębiorstwem, może sprawdzić jego historię w BIG i przekonać się, czy przyszły kontrahent jest godny zaufania i rzetelny. Jeżeli chodzi o konsumenta (czyli osobę prywatną), to do jej sprawdzenia potrzebna jest jej zgoda. Oczywiście zarówno przedsiębiorca, jak i konsument może sprawdzić samego siebie. W Polsce nie ma niestety jednego centralnego Biura Informacji Gospodarczej. Od 2013 roku 4 instytucje prowadzą swoje rejestry dłużników i aby sprawdzić danego przedsiębiorcę trzeba się zwrócić do każdej instytucji z osobna. A są to: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Rejestr Dłużników ERIF BIG, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).
Uwaga -> Są banki które nie sprawdzają rejestru BIG jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej.

Krajowy Rejestr Długów

KRD to pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej działające od 2003 roku, które gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o dłużnikach i informacje gospodarcze. Obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze, od jednoosobowych, do wielkich korporacji, ale korzystać mogą z niego również osoby prywatne i gminy. Podobnie jak w przypadku BIG każdy może złożyć wniosek o wpisanie dłużnika na listę i każdy może sprawdzić, zarówno swojego kontrahenta, jak i samego siebie.


W Biurze Informacji Kredytowej mamy historię tylko dotycząca naszego kredytu, ale również z informacjami pozytywnymi, czyli dotyczącymi terminowych spłat i braku zaległości, a informacje są tam przekazywane przez banki. Jeżeli chodzi o Biuro Informacji Gospodarczej i Krajowy Rejestr Długów mogą się w nich znaleźć informacje o każdym zadłużeniu (nie tylko kredytowym) i mogą być przekazane zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Oznacza to, że na liście dłużników możemy się znaleźć chociażby za nieterminową opłatę faktury za telefon, mandat, czy za telewizję satelitarną.

Każda z tych instytucji ma na celu pokazanie naszej wiarygodności, wypłacalności i terminowości, zarówno bankowi, jak i innemu przedsiębiorcy. Każda z nich może wpłynąć na nasza dalszą działalność, czy poprzez utrudnienie zaciągnięcia kolejnego kredytu, czy zawarcia kolejnej umowy o współpracy. Dlatego warto dbać o to, aby w przypadku BIK nasza historia była jak najlepsza, a w przypadku BIG i KRD, aby jej w ogóle nie było.

Chesz wyczyścić swój BIK lub masz pytania napisz do Nas

Skorzystaj z naszych kalkulatorów i policz ile możesz zyskać.

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony ZmniejszamyRaty.com - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry