PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Rodzaje ubezpieczeń w kredytach gotówkowych – czy warto z nich korzystać?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to zabezpieczenie nie tylko banku, który wykupuje sobie gwarancję spłaty kredytu przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ale także zabezpieczenie dla nas. Niekiedy nie mamy wyboru i decydując się na kredyt musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ale może z niektórych rozwiązań warto skorzystać nawet, jeżeli bank od nas tego nie wymaga. Jakie są rodzaje ubezpieczeń przy kredycie gotówkowym i co nam dają?

Kalkulator najniższej raty kredytu gotówkowego.

Ubezpieczenie na życie

Zakres ochrony takiego ubezpieczenia obejmuje śmierć osoby ubezpieczonej. Wysokość świadczenia (wypłaty) zależy od sumy ubezpieczenia na jaką je wykupimy. Najczęściej jest ona równa kwocie kredytu. Oznacza to, że w przypadku naszej śmierci kredyt zostanie w 100% spłacony i nie pozostawimy długu osobom bliskim. Często wysokość świadczenia jest podwajana w przypadku śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku. O takim ubezpieczeniu powinny pomyśleć zwłaszcza osoby, które posiadają rodzinę.

Ubezpieczenie zdrowotne

Zakres ochrony przy wykupieniu takiego ubezpieczenia może obejmować: poważne zachorowanie, trwałe inwalidztwo, hospitalizację, śmierć kredytobiorcy. Oczywiście wysokość składki, a co za tym idzie wysokość miesięcznej raty kredytu będzie zależała od zakresu ubezpieczenia. Jeżeli bank tego nie wymaga, to nie trzeba korzystać z całego zakresu, ale być może warto pomyśleć o takim ubezpieczeniu, tym bardziej, że w większości przypadków daje ono dodatkowe korzyści. Często towarzystwa, oprócz spłaty kredytu oferują przy takim ubezpieczeniu prywatna opiekę medyczną, czy dostęp do specjalistów i badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych.

Ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy

Zakres ochrony takiego ubezpieczenia może obejmować: utratę pracy, czasową niezdolność do pracy, trwałą i całkowitą niezdolność do pracy. Ten rodzaj ubezpieczenia jest powszechnie stosowany przy kredytach hipotecznych, ale być może warto się nad nim zastanowić w przypadku kredytu gotówkowego. W większości przypadków gwarantuje, że ubezpieczyciel zaczyna spłacać nasz kredyt po 30 dniach od utraty pracy, do czasu podjęcia przez nas nowej (ale nie dużej niż 12 miesięcy). Oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób straciliśmy pracę. Dość powszechnym wykluczeniem przy tym ubezpieczeniu jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Czy warto korzystać z ubezpieczeń?

Dodatkowe ubezpieczenia kredytu gotówkowego z pewnością wpływają na wysokość kosztów całkowitych kredytu. Często banki dokładają dodatkowe ubezpieczenia, aby zwiększyć swój przychód, dlatego każdy przypadek trzeba rozważyć indywidualnie i zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy takiej formy zabezpieczenia. Ale należy pamiętać, że nigdy nie możemy być pewni, że nie przytrafi nam się jakiś wypadek losowy uniemożliwiający nam spłatę zobowiązań. Wykupując ubezpieczenie zapewniamy sobie i naszym najbliższym spokojniejszy sen. Jeżeli natomiast w którymś momencie spłacania kredytu uznajemy, że nie potrzebujemy takiego ubezpieczenia, zawsze możemy odzyskać składkę, którą wpłaciliśmy przenosząc kredyt do innego banku. Często możemy odzyskać nawet kilka tysięcy złotych.

Skorzystaj z naszych kalkulatorów i policz ile możesz zyskać.

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony ZmniejszamyRaty.com - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry