PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Posiadaczami kredytu hipotecznego jest znaczna część Polaków, którzy w ostatnich latach zdecydowali się na zakup mieszkania. Bez względu na miesięczne przychody rata takiego kredytu to zawsze obciążenie dla domowego budżetu. Czy można zrobić coś, aby comiesięczny przelew do banku nie był aż tak uciążliwy?
Jest na to kilka sposobów.

Sposoby na obniżenie ratę kredytu hipotecznego

Kalkulator obniżający raty kredytu hipotecznego.

Spłata w walucie

Ta możliwość dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie (franku szwajcarskim, euro, usd,). Pomimo zaciągnięcia kredytu w walucie jego spłata następuje w złotówkach, co oznacza, że ponosimy koszty tzw. „spreadu”, czyli różnicy pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty. Bank przelicza ratę po swoim kursie, który może być różny w rożnych bankach i w większości przypadków jest mniej korzystny niż kurs np. w kantorach internetowych. Tymczasem możemy sami kupować walutę po najkorzystniejszym dla nas kursie i spłacać ratę bezpośrednio w walucie, w której zaciągnęliśmy kredyt. W ten sposób możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu nawet do 100 złotych (w zależności od kursu i kwoty kredytu). Aby rozpocząć spłatę kredytu w walucie trzeba podpisać z bankiem aneks do umowy kredytowej i założyć konto walutowe, na które będziemy mogli wpłacać zakupiona walutę. Oczywiście musimy pamiętać o terminowym zakupie waluty i zasilaniu konta.

Wzdłużenie okresu spłaty

Wydłużenie okresu spłaty kredytu jest możliwe tylko wtedy, gdy nie zaciągnęliśmy go na maksymalny okres spłaty, czyli na 35 lat. Każdy dodatkowy rok spłaty, to dodatkowych 12 miesięcy, na które rozłoży się kwota kredytu, a więc im dłuższy okres spłaty, tym mniejsze raty, a tym samym mniejsze obciążenie naszego domowego budżetu. Ale należy pamiętać, że przy takim rozwiązaniu zwiększamy całkowity koszt kredytu, bo zwiększa nam się ilość odsetek, które musimy wpłacić do banku przez większą liczbę rat. Więc jest to dobre wyjście tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie możemy poradzić sobie z bieżącą spłatą raty i powinno być wykorzystywane w ostateczności.

Obniżenie marży

Marża to element oprocentowania kredytu hipotecznego. Jej wysokość jest zapisana w naszej umowie kredytowej z bankiem i od niej w dużym stopniu zależy rata spłacanego kredytu. Teoretycznie marża jest stała na cały okres spłaty kredytu, ale zawsze możemy spróbować wynegocjować z bankiem jej obniżenie, szczególnie wtedy, gdy spłacamy kredyt już kilka lat. Tym bardziej, że marże, które obecnie są proponowane klientom zaciągającym kredyt są niższe niż te, które obowiązywały 5, czy 10 lat temu. Oczywiście bank nie musi się zgodzić na obniżenie marży, bo to oznacza dla niego mniejszy zysk. Warto wtedy zastanowić się nad „przeniesieniem” kredytu do innego banku, czyli refinansowanie.

Refinansowanie

Refinansowanie to spłata starego (obecnego) kredytu przy pomocy środków, jakie uzyskamy z nowego kredytu w innym banku. Warunki uzyskane w nowym banku mogą być korzystniejsze niż te, na których zaciągaliśmy kredyt kilka lat temu (mniejsza marża, mniejsze oprocentowanie). Najwięcej korzyści mogą osiągnąć osoby, które zaciągnęły kredyt z marżą 2% i większą. W tej chwili średnia marża to 1,6% Każdy kredyt to indywidualna sytuacja osoby, która go zaciąga. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się jakiekolwiek ruchy mające na celu obniżenie raty.

Skorzystaj z naszych kalkulatorów i policz ile możesz obniżyć ratę kredytu hipotecznego.

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony ZmniejszamyRaty.com - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry