PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego?

Kalkulator obniżający raty.

W 2015 roku udzielono 7,6 miliona sztuk kredytów konsumpcyjnych na sumę 77,8 mld zł. Oznacza to, że większość Polaków posiada kredyt. Lubimy się zadłużać, kupujemy samochody, sprzęt RTV AGD, remontujemy mieszkania i domy, jeździmy na wakacje – to wszystko na kredyt. Skoro już posiadamy tego typu zobowiązanie, pamiętajmy, że bardzo często mamy kredyt, który jest drogi.

Dlaczego mogę mieć drogi kredyt?

- kredyt braliśmy w 2014 roku i wcześniej, kiedy stopy procentowe były jeszcze wysokie (ich spadek obserwujemy od 2012 roku)
- idziemy do swojego banku i nie sprawdzamy innych ofert, nie zdając sobie sprawy, że mogłyby być na dla nas korzystniejsze
- mieliśmy złą historie kredytową i wybraliśmy droższą ofertę, bo pewnie innej – lepszej – nie mielibyśmy szansy dostać
- skorzystaliśmy z chwilówek. To najłatwiejszy sposób otrzymania kredytu gotówkowego (bez większych formalności i zaświadczeń), ale też najdroższy. Pamiętajmy, że zawsze możemy obniżyć ratę kredytu gotówkowego.

Sposoby na obniżenie raty kredytu gotówkowego

Refinansowanie

Refinansowanie to przeniesienie starego (obecnego) kredytu – przy pomocy środków, jakie uzyskamy z nowego kredytu w innym banku – do innego banku na korzystniejszych warunkach niż te, na których zaciągaliśmy kredyt kilka lat temu (mniejsza marża, mniejsze oprocentowanie). Obecnie w Polsce obserwujemy najniższe stopy procentowe w historii. oznacza to, że banki pożyczają na mniejszy procent, maksymalne oprocentowanie nominalne może wynosić dziś 10%. Każdy kredyt to indywidualna sytuacja osoby, która go zaciąga. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się jakiekolwiek ruchy mające na celu obniżenie raty.

Wzdłużenie okresu spłaty kredytu

Wydłużenie okresu spłaty kredytu jest możliwe tylko wtedy, gdy nie zaciągnęliśmy kredytu na maksymalny okres spłaty. Banki udzielają kredytów nawet na 120 miesięcy (10 lat). Każdy dodatkowy rok spłaty kredytu, to dodatkowych 12 miesięcy, na które rozłoży się kwota kredytu, a więc im dłuższy okres spłaty, tym mniejsze raty, a tym samym mniejsze obciążenie naszego domowego budżetu. Ale należy pamiętać, aby zawsze zweryfikować, czy to się opłaca.

Konsolidacja

W przypadku kilku kredytów gotówkowych najlepszym rozwiązaniem wydaje się ich konsolidacja. Konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów (często zaciągniętych i spłacanych w różnych bankach) w jeden. Zawsze należy sprawdzić i porównać oferty kilku banków (nie tylko „naszego”) i wybrać ten, który oferuje najtańszy kredyt. Należy pamiętać, że najtańszy nie koniecznie musi być kredyt z najniższym oprocentowaniem. Czasem bank stawia dodatkowe warunki w postaci np. ubezpieczeń, prowizji które mogą wpłynąć niekorzystnie na koszt kredytu. Rozwiązaniem dla osób, które zaczynają tracić swoją płynność finansową w związku z kredytem gotówkowym jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dodatkowe miesiące, przez które będziemy spłacać zobowiązanie z pewnością zmniejszy miesięczną ratę,

Skorzystaj z naszych kalkulatorów i policz ile możesz zyskać.

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony ZmniejszamyRaty.com - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry