PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Kredyt gotówkowy na co zwrócić uwagę?

Wszystkie banki oferują kredyt gotówkowy.
Jak z tych wszystkich propozycji wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia?
Na co zwrócić uwagę aby płacić jak najmniejszą ratę? 
Na koszt kredytu gotówkowego, a co za tym idzie na wysokość późniejszej raty, mają wpływ następujące czynniki:

Kalkulator najniższej raty kredytu gotówkowego.

Oprocentowanie kredytu

To cena kredytu, po jakiej bank udziela nam pożyczki. Banki operują dwoma rodzajami oprocentowaniem nominalnym i oprocentowanie rzeczywistym. Jaka jest między nimi różnica? Oprocentowanie nominalne uwzględnia tylko koszt odsetek, jeżeli widzimy reklamę banku gdzie oprocentowanie jest na bardzo niskim poziomie z całą pewnością jest to właśnie oprocentowanie nominalne, ma ona na celu tylko przyciągnąć uwagę klienta, faktyczne oprocentowanie jest napisane drobny druczkiem na samym dole i to jest właśnie oprocentowanie rzeczywiste. Uwzględnia one wszystkie koszty związane z kredytem. Wybierając ofertę banku powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie oprocentowaniem rzeczywistym. Obecnie każdy bank sam ustala oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego, ale jego wysokość nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej ustalonej przez NBP. Oprocentowanie rzeczywiste nie ma żadnego górnego ograniczenia.

 

Prowizja banku

To opłata za wykonanie czynności bankowych, czyli w przypadku kredytu za jego udzielenie i czynności z tym związane. To określony procent od kwoty kredytu, który jest pobierany jednorazowo przy wypłacie kredytu lub może być rozłożony na raty. Prowizja jest nie zwrotna.

Ubezpieczenie kredytu

Zabezpieczenie banku przed tym, że kredyt, którego udzielił nie zostanie spłacony. Ubezpieczenie kredytu ma zagwarantować, że towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zostało ono wykupione spłaci resztę kredytu np. w przypadku śmierci kredytobiorcy, czy trwałego kalectwa. Bank może zażądać również ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, czy czasowej niezdolności do pracy. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu ubezpiecznie może być częściowo zwrotne. Proporcjonalnie do okresy wykorzystania.

Okres spłaty kredytu

Ustalany indywidualnie dla każdego kredytobiorcy. Im dłuższy okres spłaty, tym mniejsza rata kredytu, ale wyższe koszty całkowite, ze względu na odsetki wynikające z oprocentowania.

Dodatkowe koszty

Związane z dodatkowymi elementami kredytu gotówkowego, np. otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego, konta osobistego, czy karty debetowej, przelewaniem wynagrodzenia do danego banku. Niektóre banki udzielą kredytu tylko wtedy, gdy taki dodatkowy warunek zostanie spełniony.

O tym, jakie ubezpieczenia mogą pojawić się przy kredycie gotówkowym i czy warto z nich korzystać przeczytasz tutaj. „Rodzaje ubezpieczeń w kredytach gotówkowych – czy warto z nich korzystać?”

Decydując się na kredyt gotówkowy trzeba porównać oferty różnych banków i sprawdzić, czy w ofercie nie ma „haczyków”, a niskie oprocentowanie, nie wiąże się z wysoką prowizją, czy dodatkowym ubezpieczeniem.

Potrzebujesz indywidualnej symulacji napisz lub zadzwoń.
Jeżeli masz niestandardową formę zatrudnienia napisz lub zadzwoń.
Jeżeli masz dodatkowe pytania napisz lub zadzwoń. 

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony ZmniejszamyRaty.com - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry