PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Czy można usunąć wpis w BIK, BIG, KRD?
Jak to zrobić i czy warto?

Dane zbierane przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) i Krajowy Rejestr Długów (KRD) mają pomagać bankom i przedsiębiorcom w zawieraniu kredytów i umów z wiarygodnymi podmiotami. Potwierdzają nasza wiarygodność, terminowość i płynność finansową. Warto więc dbać o to, aby informacje gromadzone w tych instytucjach były korzystne (w przypadku BIK) lub, aby w nich w ogóle nie figurować (w przypadku BIG, KRD). A co zrobić, gdy jednak znaleźliśmy się w którymś z rejestrów? Czy wpis o nas można usunąć? A jeżeli tak, to jak to zrobić i czy w ogóle warto?

BIK, BIG i KRD pełnią funkcję informacyjną i „ostrzegawczą”. Jedynie w przypadku BIK gromadzone są zarówno negatywne dane (o zaległościach w spłacie rat kredytu), jak i pozytywne (o naszej terminowości, która tworzy pozytywną historię). W pozostałych przypadkach w rejestrach będziemy widnieć tylko wtedy, gdy jesteśmy czyimiś dłużnikami i zalegamy z płatnością zobowiązań. I wcale nie musza to być wielotysięczne kwoty, których nie regulujemy w terminie. Wystarczy niezapłacony rachunek telefoniczny, alimenty, czy mandat, aby wierzyciel podał tę informację do BIG czy KRD. Wystarczy przekroczenie terminu płatności o 60 dni i zaległa kwota 200 złotych (osoby fizyczne) i 500 złotych (przedsiębiorstwa).

W jakich przypadkach można, zgodnie z prawem, wystąpić o usunięcie danych z BIK?

Jest to możliwe w 3 opisanych przypadkach:

  • odwołanie przez osobę, której dane dotyczą (Klienta lub byłego Klienta banku) zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda, 
  • UWAGA, Jeśli zobowiązanie nie było spłacane terminowo - dane przetwarzane są w BIK przez okres 5-letni bez zgody Klienta, jeśli spełnione zostały łącznie następujące warunki: dopuszczono się zwłoki w spłacie zobowiązania powyżej 60 dni, upłynęło 30 dni od poinformowania Klienta przez bank lub SKOK o zamiarze przetwarzania danych Klienta bez jego zgody.
  • upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania, 
  • dane nieprawdziwe lub błędne, omyłkowo wprowadzone do systemu BIK.

Jeżeli jakieś firmy oferują „czyszczenie BIK” to prawdopodobnie wykasowują z naszej historii informacje pozytywne, a te jak najbardziej powinniśmy chcieć zachować, gdyż świadczą o naszej terminowości w spłacaniu rat i z pewnością pozytywnie wpływają na SCORING bankowy. Jeżeli

Jest możliwość wyczyszczenia BIK, to w sytuacjach, gdy doszło do pomyłki i bank przesłał np. błędne dane osobowe. Ale i w takim wypadku można samodzielnie i bezpłatnie poprosić bank o naprawienie tego błędu.

Jeżeli spłaciłeś zobowiązanie zawsze możesz napisać pismo do banku wycofującą zgodę na przetwarzanie danych.

Jak sprawdzić swój raport BIK BIG i KRD, przeczytasz tutaj. 

Czyszczenie historii w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) i Krajowym Rejestrze Długów (KRD) jest łatwiejsze.

Po spłaceniu przez Ciebie długu wierzyciel ma obowiązek zgłosić ten fakt do BIG, czy KRD w ciągu 14 dni. Jeżeli tego nie zrobi grozi mu wysoka grzywna. Biuro usuwa informacje, których dotyczył wniosek w ciągu 7 dni. Dług musi być spłacony w całości, ale nawet jeżeli zostanie spłacony tylko w jakiejś części to także powinno to zostać odnotowane w rejestrze. Raz na 6 miesięcy można prosić te instytucje o raport i sprawdzić, czy ktoś wpisał Cię na listę dłużników, za co i na jaką kwotę jesteś zadłużony. W momencie spłacenia długu warto sprawdzić, czy wierzyciel złożył wniosek o wykreślenie naszych danych. Może się zdarzyć, że do BIG i KRD trafimy przez pomyłkę, bądź dane o wysokości zadłużenia są nieprawdziwe. Taka informacja może zostać wykreślona lub poprawiona na wniosek wierzyciela, który ją zgłosił i to od niego, a nie od Biura musimy się jej domagać.

Uwaga -> Są banki które nie sprawdzają rejestru BIG jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej.

Warto, aby nasza historia finansowa była jak najlepsza. Należy więc zrobić wszystko, aby w BIG i KRD się w ogóle nie znaleźć, a w BIK mieć jedynie pozytywne informacje. Wtedy nie będziemy mieć problemów ani z zaciąganiem kolejnych kredytów, ani ze współpracą z kolejnymi kontrahentami.

KALKULATOR NAJNIŻSZEJ RATY KREDYTU 

OBLICZYMY TWOJĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ

SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY

Sprawdzony Kredyt

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony ZmniejszamyRaty.com - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry